SantyagoSantyago
Avatar

Witaj!
Blog archiwalny. Już niebawem nowy serwis!

YouTube RSS Facebook GitHub

W poprzednim wpisie sprawdzaliśmy jak Up Board działa pod kontrolą 64-bitowego systemu operacyjnego Windows 10. Dziś natomiast zobaczymy, czy Up Board wypadnie równie dobrze przy współpracy z systemami Linux.

Na chwilę obecną producent oferuje wsparcie dla systemu Ubuntu 14.04 (Trusty Tahr), Ubuntu 16.04 (Xenial Xerus) oraz udostępnia autorską dystrybucję ubilinux™, bazującą na Debian Jessie.

O ile ubilinux jest pełnym obrazem systemu operacyjnego gotowym do zainstalowania, to w przypadku rodziny Ubuntu przygotowano specjalne repozytorium z aktualizacją jądra Linux 4.4.0, pozwalającą na obsługę 40-pinowego portu rozszerzeń GPIO oraz dodatkowych podzespołów.

Warto wspomnieć, że wspierany jest również projekt Yocto w wersji 2.1, który pozwala na zbudowanie customowej dystrubucji za pomocą gotowego szablonu dla Up Board.

Reklama

Witajcie po długiej, wakacyjnej przerwie. Mam nadzieję, że jesteście równie wypoczęci jak ja, aby spokojnie powrócić do swojego codziennego rytmu - nie tylko zawodowego :)

Dziś mam dla Was coś specjalnego, a mianowicie kolejny mini komputerek SBC, który otrzymałem od firmy Computer Systems For Industry z Krakowa.

Tym razem będzie to zupełnie coś innego niż to, do czego zdążyliście się już przyzwyczaić. Nie jest to kolejna platforma oparta o architekturę ARM, ale o x86_64 - poznajcie Up Board od Aaeon, firmy należącej do grupy ASUS.

Up Board