Linaro Ubuntu 12.11 na ODROID-X2
Dnia wczorajszego Hardkernel udostępnił pierwszą wersję systemu Ubuntu dla platformy ODROID-X2. Bazuje ona na dystrybucji Linaro Ubuntu 12.11. Kompilacja ukazała się więc ze sporym opóźnieniem, bowiem planowano ją na 17 grudnia 2012. Lepiej późno niż wcale :)
Najważniejsze zmiany to:
- Linux Kernel 3.0.51 z konfiguracją obsługi 2GB pamięci,
- gcc 4.4 toolchain,
- SMP Quad-Core z DVFS,
- sterownik PMIC,
- sterownik USB 2.0 dla interfejsu Exynos-4412 Prime HSIC,
- sterownik karty Ethernet,
- sterownik LCD,
- sterownik audio/video dla HDMI,
- sterownik czytnika kart SD i eMMC,
- sterownik układu graficznego Mali GPU (obecnie jest nieaktywny),
- kodek audio MAX98090,
- sterownik kamer USB UVC,
- poprawka automatycznego FSCK-FIX,
- domyślna obsługa GPT/EFI/NTFS,
- możliwość podkręcania
Jak widać zdecydowano się na wykorzystanie jądra z linii 3.0.x. Powodem takiego kroku jest zamiar usprawnienia i wprowadzenia poprawnego działania sprzętowej akceleracji 3D dla serwera X11. Proces ten ma potrwać około dwóch miesięcy. Dopiero po jego zakończeniu planowane jest przejście na jądro 3.7 lub 3.8.
Prędkość działania jest zadowalająca
System zainstalowałem na karcie SanDisk Extreme Class 6 oraz Class 10. Pomimo dość powolnych transferów całość działa zaskakująco dobrze - system ładuje się szybko i jest dostatecznie responsywny Zobaczmy zatem jak przedstawiają się prędkości odczytu dla wspomnianych kart SD, pamięci eMMC oraz dysku twardego podpiętego do portu USB.
Wyłączanie się rdzeni procesora załadowaniu jądra
Niestety powodem pośpiechu w wydaniu Ubuntu dla ODROID-a jest występowanie kilku problemów. Pierwszym z nich jest samoczynne wyłączanie się trzech rdzeni procesora, pozostawiając nam do dyspozycji tylko jeden:
Na szczęście, szybko możemy przywrócić je do działania wydając polecenia:
- sudo su
- echo 1 > /sys/devices/system/cpu/cpu1/online
- echo 1 > /sys/devices/system/cpu/cpu2/online
- echo 1 > /sys/devices/system/cpu/cpu3/online
Po tym prostym zabiegu mamy już do dyspozycji całą czwórkę. Polecenia te możemy zatem dodać do skryptu ładowanego podczas każdego uruchomienia.
Problemy z działaniem układu Audio i powolne YouTube
Innym problemem jest brak/niepoprawna obsługa układu audio. Co prawda jest on widoczny i rozpoznowany przez podsystem ALSA, jednak sam system pozostaje niemy. Co ciekawe, próba odtworzenia filmu poprawnie odtwarzała dźwięk przez kabel HDMI.
Jeśli chodzi o samo odtwarzanie filmów i działanie YouTube to jest na chwilę obecną tragiczne. Ma to pewnie związek z brakiem akceleracji sprzętowej, jednak jak na moje oko, Exynos powinien sobie z nimi poradzić nawet drogą dekodowania programowego.
Braki w modułach jądra
Podczas pierwszych minut zauważyłem pewne braki w modułach jądra. Jednym z nich jest brak modułu FUSE, bez którego możemy zapomnieć o automatycznym montowaniu partycji z systemem plików NTFS.
Pobierz Linaro Ubuntu 12.10:
Dla modułu LCD: odroidx2_20121228-linaro-ubuntu-desktop_with_LCD.zip
Dla wyjścia HDMI: odroidx2_20121228-linaro-ubuntu-desktop_with_HDMI.zip
Wpisy na podobny temat
-
15 Nov 2012 »
Przymierzasz się do ODROID-X? Lepiej poczekaj!
Hardware
Android
-
23 Dec 2012 »
Dotarł ODROID-X2 - Pierwsze wrażenia
Hardware
Android
-
26 Jan 2013 »
X2ware 14.0 R1 dla ODROID-X2
Dystrybucje
Komentarze

Ciekawe tematy poruszasz, sledze z zainteresowaniem ;) Pozdrawiam

Czy hardware o takiej specyfikacji nadaje się już w roli zamiennika starszego czy też biurowego kompa? do przeglądania internetu/youtube\'a/filmów?

Sprawdzi się doskonale, ale muszą być spełnione dwa warunki:
1) Dla komfortu użytkownia system zainstalowany na karcie eMMC
2) Poprawna akceleracja sprzętowa (której jeszcze nie ma)

ad 1) do takich celów myślę o płytce z natywnym SATA
ad 2) jak to jest z procesorami graficznymi pod ARMa ich użytecznością, (zwłaszcza w przypadku dekodowania video) i sterownikami do nich? O tym to by można chyba cały wpis zrobić (hint, hint)?

1) Natywne SATA by się przydało, to fakt :) Może w ODROID-X3?
2) Do większości układów są sterowniki zamknięte. W przypadku Exynosa Samsung nie opublikował jeszcze źródeł. Jednak wg. obietnicy hardkernel prace nad takim sterownikiem trwają i będą niebawem. Praktycznie każdy producent swojego ARM-a upycha jakiś inny układ odpowiedzialny za grafikę. Dekodowanie video w przypadku ODROID-a wygląda dobrze, do tego jest wystarczająca sama moc procesora na MHz... chociaż też nie jest to takie do końca klarowne :) Temat rzeka - faktycznie przydałby się jakiś osobny wpis

Z tą wystarczają mocą procesora do dekodowania wideo bym nie przesadzał. :) Jakieś 70% mojej biblioteki potrafi zarżnąć procesory wolniejsze niż Core2Quad/Phenom II x4 @ ~3,4ghz a co dopiero takiego Exynosika(materiały 1080p Hi10P - obecnie na rynku nie ma i najprawdopodobniej nigdy nie będzie żadnego sprzętowego dekodera więc się jest niejako skazanym na dekodowanie programowe). :)
Exynos ma przecież ARMowe Mali - wydawało mi się, że ARM udostępnia źródła sterowników do swoich układów graficznych?

Tak udostępnił, ale Samsung "dodał coś od siebie". W Hardkernel pracują nad przystsowaniem właśnie kodu Mail do Exysona

Ah, rozumiem... cały samsung - oni zawsze "dodają coś od siebie" i nigdy nikomu to na dobre nie wychodzi. ;)

Witam!
Moje pytanie do autora...
1.Czy warto inwestować w kartę np. SanDisc Extreme 45 Mb/s , jeżeli przedstawione transfery nie przekraczahją 20 Mb/s ?
2. Czy orientujesz się jaką max. pojemność karty SD obsługuje ODRIOD-X3 ?

1) Różnice w kartach SD są nieznaczne, ale jest to chyba wymuszone taktowaniem 50MHz dla czytnika SD. Lepiej zainwestować w eMMC
2) 64GB też pójdą

Mogliby jeszcze ogarnąć pełną obsługę Mali.

Ponoć do końca stycznia ma być

Dlaczego O-X2 nie odtwarza płynnie video (np.mkv - jakby gubił klatki), choć obciążone sa tylko dwa rdzenie. Odtwarzacz Smplayer (Mplayer) - ustawienie na x11 (slow). Totem wyrzuca błąd strumienia Gstreamer.

Brak jeszcze akceleracji sprzętowej OpenGL ES. Ale już niebawem ma być. Miało być pod koniec stycznia, ale sprawa się przeciąga - ARM musi określić co ze sterowników Samsunga DDX/X11 może być uwolnione a co nie. Krótko mówiąc, patenty i inne bzdedy. Czekamy

Sterowniki OpenGL ES do mali400 zainstalowane, test przebiega pomyśnie, a dlaczego nadal nie mogę płynnie odtwarzać video? Czego jeszcze brakuje?

Wielu rzeczy :) Dekodowania video za pomocą 4 rdzeni i/lub obsługa MFC (Multi Codec Function). Jeśli planujesz odtwarzać filmy, zdecydowanie wybierz Androida.