Canonical pokazuje Unity-Next oraz serwer Mir
Jono Bacon zaprezentował film przedstawiający wczesną wersję rozwojowego środowiska Unity-Next (Unity 8.x) działającego pod kontrolą kontrowersyjnego serwera wyświetlania Mir. Platformę sprzętową stanowi MacBook Pro z ekranem Retina, wyposażony w układ graficzny Intel HD.
Biorąc pod uwagę rozdzielczość 2880x1800 pikseli, trzeba przyznać, że całość działa zaskakująco szybko. Jono dodatkowo zwrócił uwagę na fakt, że całość nie została jeszcze poddana procesowi optymalizacji, która będzie miała jeszcze większy wpływ na jakość i wydajność rozwiązania jakie zaserwuje nam w przyszłości Canoncial.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Mir wraz z Unity-Next zawita w Ubuntu 14.04 LTS.
Komentarze
Fajną koszulkę ma Jono Bacon :)
Też to zauważyłem. Gnome robione przez kolesia w koszulce KDE, jakiś ten Gnome mało wiarygodny. Jednak zostanę przy KDE.
Przecież Unity nie ma nic wspólnego z gnome.
Na 14.04 szykuje się nam mały armageddon :) Ciekawe czy i jak przygotują Mesę/X.orga dla pozostałych desktopów, bo na MIRze to ich nie będzie (co najmniej KDE :D).
Mnie bardziej ciekawi jak Canonical dogada się z twórcami sterowników typu Nvidia, AMD Radeon. Jeżeli będzie im się chciało pisać sterowniki pod trzeci serwer wyświetlania to kto wie, może wreszcie będzie można w prosty sposób zainstalować sterowniki graficzne. Jak widzę nowe osoby przerażone opisem instalacji sterowników Catalyst i kilkanascie poleceń które muszą wykonać na swoim nowym Ubuntu. To rozumiem czemu tak szybko zrażają się do Linuksa.
Oby coś z tego wszystkiego wyszło, tylko że Wayland też nie powstaje dla zasady więc będźie być może jakaś mała rywalizacja o desktopy.
Pisało przedstawiciel środowiska Unity , więc co on ma wspólnego z teamem Gnome Shell?
Ja się tylko zastanawiam jak na waylandzie/mirze skorzysta zwykły użytkownik?
Szybkość? z tego co mi wiadomo, to kwestia raczej sterowników.
Stabilność? Nie jest z nią aż tak źle. Może uporządkowana baz programistyczna wpłynie na mniej bugów.
Podejrzewam, że skorzystają na tym głownie programiści, którzy mniejszym nakładem sił będą tworzyć oprogramowanie.
Ale co z tego zyskam Ja?
Szybkość to nie tylko kwestia sterowników. To również kwestia samej architektury. Aktualna architektura x\'ów (serwera grafiki) jest bardzo warstwowa/modularna co wpływa chociażby na czas reakcji; do tego jest straszną kobyłą, na większość funkcji zwykły użytkownik nawet nie spojży a komputer musi to wszystko dźwigać. Mir to tylko niezbędna dla usera konfiguracja z uproszczoną architekturą. Na przykładzie Androida widać to elegancko (tak, wiem, że to nie MIR ale każdy wie o co chodzi).
Pozdro!