Nowy ODROID-XU z procesorem Exynos5 Octa
Hardkernel zaprezentował nowego "potworka" ODROID-XU, będący bezpośrednią kontynuacją i połączeniem ODROID-X2 i U2. Specyfikacja robi spore wrażenie, bowiem na pokładzie znajduje się procesor Exynos5 Octa: Cortex™-A15 i Cortex™-A7 big.LITTLE.
Platforma wyposażona jest w pamięć 2GB LPDDR3, złącze HDMI, cztery porty USB 2.0 oraz dwa USB 3.0 (w tym jeden pracujący w trybie OTG). Tradycyjnje, już swoje miejsce znalazł również czytnik katy Micro-SD oraz slot pamięci eMMC w wersji 4.5 (co powinno przełożyć się na lepsze transfery i możliwość dualboota)
Wydajność i gadżety
Pierwsze wyniki testów nowego ODROIDA-XU przynoszą od 30% do 40% lepszą wydajność, niż w przypadku poprzedniej wersji wyposażonej w procesor z rdzeniem Cortex A9. Do testów wykorzystano system Ubuntu 13.04 Linaro(13.07) z jądrem Linux Kernel 3.4.5.
Zastosowanie standardu eMMC 4.5 pozwala na odczyt danych z realnym transferem 160MB/s. Na szczęście slot jest kompatybilny z modułami eMMC sprzedawanymi z ODROID-X2/U2, jednak należy się spodziewać nieco niższych transferów.
Na chwilę obecną sprzedawane są moduły Toshiba wykonane w technologii 19nm NAND.
Co ciekawe, nowy ODROID posiada możliwość podłączenia 3V baterii do podtrzymywania zegara. Natomiast zastosowanie portu USB 3.0 pozwala na podłączenie dodatkowych, dedykowanych akcesoriów: gigabitowej karty sieciowej ASIX AX88179 lub przejściówki USB3.0 - SATA3. Swoją drogą - wielka szkoda, że nie zdecydowano się na natywne złącze SATA.
Specjalna wersja ODROID-XU+E
W ofercie znajduje się również wariant XU+E posiadający cztery oddzielne sensory napięcia pomiędzy PMIC i układem SoC, odbierające osobno odczyty poboru energii rdzeni A15 i A7, układu graficznego i pamięci DDR3. Za tą wersję przyjdzie nam zapłacić 199$, Wersję "zwykłą" wyceniono na 169$, jednak jeśli zdecydujemy się na zakup teraz, zaoszczędzimy dodatkowo 20$.
Pełna specyfikacja techniczna i porównanie z poprzednikami
Co na płycie?
Wpisy na podobny temat
- 08 Mar 2014 » Odroid-XU - Pierwsze wrażenia Hardware Android
- 10 Jul 2014 » ODROID-U3 najciekawszy członek rodziny Odroidów? Hardware Dystrybucje Android
- 08 Jul 2014 » Hardkernel zapowiada ODDROID-XU3 Hardware
Komentarze
Wygląda na kawałek solidnego sprzetu. Z ciekawości jak się sprawuje ODROID-X2, którym kiedyś się chawliłeś? Nie ma problemów z monitorami HDMI pod Androidem?
Doskonale - pełni rolę Media Center w salonie :) Problem owszem kiedyś występwał (popularny zielony obraz przy przełączaniu źródła HDMI), ale usunięto go w którejś poźniejszej wersji systemu
a działa w pełni akceleracja pod linuxem ? czy dalej zeby używać xbmc trzeba korzystac z androida?
Z tego co widziałem, działa już i na X2. Co do XU to nie wiem, piszą, że tak :) Ale w praktyce bywa rożnie.
Grafika PowerVR... czy to nie ten sam koszmar co Intel GMA500? Jeśli jest tak samo dobrze wspierane pod linuxem, to nie ma mowy, żebym to kupił.
Też czytałem o tym. Obiło mi się o uszy, że w tej wersji Exynosa występują jakieś błędy podczas przełączania się pomiędzy rdzeniami... Poczekam cierpliwie na pierwsze dostawy i reakcję ludu. 20$ zniżki mnie nie zbawi.
Oho, słyszałem coś o KDE SC 5. :)
Oho :) Trzeba się przygotować :>
Witam!
Po pewnym czasie używania własnego XU, jak Pan ocenia przydatność urządzenia do zmigrowania szeroko rozumianych usług hostingowych ze "świata" na domowe XU (potencjalnie XU3)? Repozytoria GIT, OwnCloud, serwer WWW, hub VPN, być może poczta. Dodatkowo jako jakaś forma NASa, printserver, acccess point z routerem?
Zastanawiałem się nad układem: Wbudowane 100Mbit do operatora, 1Gbit na USB3 do "domu", HDD na USB3 (przez adapter z OTG), Wifi na USB2, drukarki na USB plus potencjalnie ten mały wyświetlaczyk kolorowy (niedotykowy) jaku UI.
Pozdrawiam,
Paweł Kraszewski
Witaj Piotrze, niestety straciłem swój egzemplarz XU. Jednak z czystym sumieniem nada się do większości celów jakie wymieniłeś. Osobiście jednak radziłbym zainteresowanie się wersją XU3, która debiutuje za miesiąc.
Korneliuszu,
Pewnie nie spodziewałeś się komentarza przy tak starym sprzęcie :P. Kupiłem właśnie Odroida XU (nowego, ze znanego sklepu) i mam z nim problem. Po podłączeniu zasilania nic kompletnie się nie dzieje (poza zapaleniem się czerwonej diody zasilania). Czy żeby uruchomic to cudo muszę mieć monitor?
Ha! Po prostu źle przygotowałem obraz karty microSD. Wreszcie sie sie XU do mnie odezwało ;))