Raspberry Pi 2 ujawniony!
Raspberry Pi Foundation przedstawiła "dopakowaną" wersję Raspberry Pi 2, będącą następcą modelu Raspberry Pi B+. Nowa płytka została wyposażona w czterordzeniowy procesor ARMv7 Cortex-A7 Broadcom BCM2836 900MHz (ARMv7 Cortex-A7) oraz 1GB pamięci RAM, co pozwoli uzyskać sześciokrotną przewagę nad B+.
Jednostka BCM2836 jest bardzo podobna do swojego poprzednika BCM2835, dlatego też stare oprogramowanie nie będzie wymagało praktycznie żadnych modyfikacji, aby działało prawidłowo na Raspberry Pi 2. Biorąc jednak pod uwagę, że BCM2836 obsługuje instrukcje NEON, rekompilacja będzie wskazana. Według testów SunSpider wydajność pojedynczego rdzenia jest trzykrotnie większa od poprzedniego modelu. Produkcja modelu RaspberryPi B+ będzie dalej kontynuowana, ale szacuje się, że będzie stanowiła jedynie 20% całej produkcji. Cena ma pozostać bez zmian, czyli 35$.
Pełna specyfikacja:
- Broadcom BCM2836 quad core Cortex A7 @ 900MHz
- Układ graficzny VideoCore IV
- Pamięć 1GB SDRAM
- Czytnik kart pamięci micro SD
- Wyjście HDMI oraz AV (3.5mm jack)
- Karta sieciowa Ethernet 10/100M
- 4x porty USB 2.0, 1x micro USB
- Rozszerzenia: 40 pinowe złącze GPIO, złącze kamery, złącze wyświetlacza
- Zasilanie 5V z portu micro USB
Jak myślicie? Jest to pstryczek w nos dla Hardkernela i jego ODROID-C1? Czy może jednak model RPi 2 i tak miał się pojawić?
Wpisy na podobny temat
- 15 Nov 2012 » Przymierzasz się do ODROID-X? Lepiej poczekaj! Hardware Android
- 14 Jul 2014 » Odświeżony RaspberryPI Model B+ za 35$ Raspberry Pi Hardware
- 04 Dec 2012 » Raspberry Pi w roli Media Center? Raspberry Pi Hardware Dystrybucje
Komentarze
W przypadku płytek z Broadcomem wszystko zależy od chęci Broadcoma. Chęci fundacji na pewneo ostatnio też były, szczególnie chyba gdzieś po pojawieniu się Banana Pi, która zdołała przedostać się do świadomości malinowców. Pojawiające się posty i tematy na ich forum i podobnych miejscach chyba bardzo ich zaczęły irytować. Tak samo pojawiające się coraz tańsze zabawki z Androidem (oj tego tematu też nie lubią).
Więc teraz jestem ciekaw jak na forum RPi oficjalnie zmieni się nastawienie do "irrelevant" dla wielu rdzeni, czy większej ilości RAM ;) Szkoda też że nie ma żadnych informacji o BCM2836, nawet nie jest pewne czy to ARM v7 - czy będzie Android/Linaro Ubuntu, czy nie. Nie zdziwiłbym się gdyby woleli v11 by to zablokować ;)
Świetnie się składa, bo właśnie szukałem płytki wokół, której zbudowałbym mini media center i do tej pory optowałem za ODROIDem-C1 właśnie, ale wczoraj przedstawiciel firmy na forum napisał, że mają problem sprzętowy z HDMI-CEC i nie wiedzą, czy w przyszłości uda się to wyeliminować, co z automatu zdyskwalifokowało produkt Hardkernel w moich oczach.
Źródło:
http://forum.odroid.com/viewtopic.php?f=111&t=7540#p70013
No no, nowa malinka prezentuje się bardzo ciekawie! Nie ukrywajmy, że pierwsze wersje wydajnością nie grzeszyły... Tutaj mamy mocniejszy CPU lecz ten sam układ video dzięki czemu nie będzie problemu ze sterownikami jak to ma miejsce podczas użytkowania odroidów z innym systemem niż android. :)
Problemem dla mnie przy płytkach pokroju RPI lub Odroid C1 jest brak sata. Podłączając do niego dysk ssd byłby świetny media center, a bez sata niestety trzeba iść na jakiś kompromis.
Jest trochę płytek z SATA 2.0, tylko są ciut droższe.
Na przykład, z losowymi cenami netto ze świata:
– banana pro (i wcześniejsze banana pi) ($54, za tyle z aliexpress)
– pcDuino3 Nano ($39, nie widziałem u nas)
– A20-OLinuXIno-LIME2 (€45, pl 200zł)
Wszystko to ma sata, hdmi, 2(3)×usb, ≥1GHz Cortex A7/A8, sprzętową grafikę, 1G RAM, 1G ethernet, źre ~3W i do tego jeszcze potrafi zasilić coś po USB "normalnym" prądem 0.5A (albo nawet bez limitu).
No i do tego OLinuXIno jest open-hardware.
Tylko że rpi jest w modzie, to się wszyscy na nie bezmyślnie rzucają.
Pomijając Olinuxino cała reszta to allwinner A20 - poczytaj o problemach z xbmc a po części zrozumiesz czemu "wszyscy" bezmyślnie rzucają się na rpi. Do niedawna pod telewizorem leżał u mnie RPI B, teraz jest RPI 2. Openelec + NAS po ethernecie, do tego xbmc obsługiwane pilotem od tv. Jestem bardzo zadowolony z malinki a przeskok wydajnościowy ( responsywność interfejsu xbmc ) pomiędzy Rpi B a Rpi 2 jest znaczny.
No to teraz czekamy na test jak spawuje sie malinka 2 jako media player.Bardzo ciekawy jestem jak z dzwiekiem hd oraz pliczkami typu jellyfish .....
Testy będą najpóźniej pojutrze :)
Jellyfish do 80 Mbps wlacznie dziala plynnie.
Flac odtwarza ok, na skladaku Technicsa brzmi to przyjemnie,
na sluchawkach (AKG 550) slychac ze układ szumi, z tym ze AKG wyciaga wszystkie brudy na wierzch;)
Ogolnie jestem megazadowolony, odtwarzanie, torrenty, samba wszystko smiga.
Dla smiechu zrobilem chlodzenie z wentylatora 80mm 12V przerobionego na USB 5V i temperatura podczas dlugiego ogladania FHD nie przekracza 45 stopni;)
Plus bezbłedne dzialanie HDMI CEC wiec jesli myslimy tylko o uzywaniu w roli NAS i mediacenter to odpada zakup dodatkowej klawiatury.
Kiedy mozna sie spodziewac testu? Czekam czzekam i nic ;)
Kornel sprawdź jak Twój model reaguje na flasha :
http://niebezpiecznik.pl/post/raspberry-pi-2-mozna-zrestartowac-zdalnie-flashem-z-aparatu/
Jako ze sprzecik juz mam wiec napisze tylko tyle;)
Swietna maszyna. Jednak jest maly problem.Zasilacz na 5V 2A to dla niej za malo, i co tu teraz zrobic ....moze cos doradzicie?
Wymień zasilacz :) wtyczkę sobie dorobisz
Sprawa rozwiazana.Zasilacz 3A starczy ;)