CloudShell dla ODROID-XU4 jako obudowa NAS
Na stronie domowej Hardkernel pojawił się nowy produkt CloudShell przeznaczony dla ODROID-XU4. Jest to nic innego jak obudowa NAS dla projektów DIY, przeznaczona dla 2.5" dysku twardego, dodatkowo wyposażona w wyświetlacz LCD o rozdzielczości 320x240 punktów oraz odbiornik podczerwieni.
Jak wiadomo, rodzina ODROIDów nie posiada póki co złącz SATA/mSATA, dlatego zdecydowano się na zastosowanie mostka SATA↔USB3.0 opartego o układ Genesis GL3321G.
CloudShell
Obudowy dostępne są dwóch kolorach - szarym i niebieskim, natomiast wymiary po złożeniu to 47 x 25 x 21mm. Producent podaje, że prędkość odczytu wynosi 80MB/s, co jest dość dobrym wynikiem. Małe rozmiary i dodatkowy wyświetlacz LCD są oczywiście na "plus", ale pojawia się pytanie: "Czy warto?"
Jeśli nam się poszczęści, za komplet ODROID-XU4 oraz CloudShell przyjdzie nam zapłacić 430 złotych (nie licząc podatku i opłaty celnej). Znając polskie realia czuję, że będzie to ponad 600-700 złotych.
Skoro mówimy o zastosowaniu NAS, to wypadałoby się zaopatrzyć w dysk twardy. W tym momencie zderzymy się z kolejnym problemem. Co prawda dyski 2.5" sięgają już pojemnością 2TB, ale są znacznie droższe niż odpowiedniki 3.5". Na chwilę obecną koszt 2TB to kwota około kolejnych ~500 złotych, a 1TB dysku ~300 złotych.
Jak by nie liczyć, za kompletne rozwiązanie NAS o pojemności 2TB przyjdzie nam zapłacić co najmniej 1100 złotych. Co możemy mieć w tej kwocie?
- QNAP TS-112P (SATA 3G) + dysk twardy 3TB za ~850 zł
- QNAP TS-112P (SATA 3G) + dysk twardy 4TB za ~1100 zł
W rozwiązaniu dwu kieszeniowym, a więc z możlwiością stosowania RAID 1, RAID 0, JBOD:
- QNAP TS-212P (SATA 3G) + 2x 2TB za ~1200 zł
- QNAP TS-231 (SATA 6G) + 2x 1TB za ~1100 zł
QNAP TS-231
Zastosowanie dedykowanej obudowy NAS niesie za sobą dodatkowe i niewymierne korzyści. Nie będę przyklejał specyfikacji, ale warto zajrzeć na kartę produktową QNAP TS-231 i odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto?
Owszem pojawia się pewna myśl, że CloudShell z ODROIDem można wykorzystać jeszcze do innych zadań niż NAS. Nie jest nigdzie powiedziane, że akurat do tego celu musi nam służyć. Może być również wykorzystany jako "komputerek" z funkcją udostępniania plików "po sieci" lub jako zgrabna obudowa jeśli chcemy mieć podpięty dysk twardy bez zbędnej plątaniny kabli, gdzie dodatkowo pojemność karty eMMC nie jest dla nas wystarczająca.
Ale jeśli myślisz wyłącznie o NAS, to chyba nie warto - no chyba, że masz "smykałkę" do DIY - wtedy nic i nikt nie powstrzyma :)
Bardzo jestem ciekaw Waszego zdania, czy pomysł jest trafny, czy może chybiony?
Wpisy na podobny temat
- 06 Feb 2016 » Testujemy Cloudshell dla ODROID-XU4 Hardware
- 15 Nov 2012 » Przymierzasz się do ODROID-X? Lepiej poczekaj! Hardware Android
- 23 Dec 2012 » Dotarł ODROID-X2 - Pierwsze wrażenia Hardware Android
Komentarze
Jeśli chodzi o NAS + coś więcej to zamiast O-Droida już lepiej pomyśleć o platformie AM1 która nie dość że obsłuży 4dyski to i porządną kartę graficzną w razie potrzeby itp. itd. z obudową daje rade - cenowo ~800-900pln
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=silverstone_milo_ml06&num=1
Dedicated NAS typu QNAP ma jedna świetną zalete - soft out of the box który po prostu działa - więc O-Droid niestety to taka zabawka, a na QNAP-ie też można odpalać własne aplikacje.
Na ODROID-a raczej dalej patrzył bym tylko jako platformę developerską do jakichś innych produktów - tak że wydaje się bezzasadne porównywanie cenowe z produktami z półki bo zawsze będą one tańsze i lepsze.
Możesz zestawić te dwa rozwiązania pod względem poboru energii?
Widzę, że to chyba jakaś odpowiedź na mój komentarz w poprzednim wpisie. ;-)
Moim zdaniem największym (no może dużym) problemem XU4 jest chłodzenie - wiatrak do najcichszych nie należy - nie wiem jak przy niższych temperaturach, ale obecnie to jest jakaś masakra - na noc wyłączam XU4 bo z odległości 10m jest dość uciążliwy w słuchaniu (co parę minut na kilkanaście sekund się włącza).
Obawiam się, że po zapakowaniu go do tej obudowy problem wiatraka tylko się spotęguje - przez co wydaje mi się, że do domu się on nie nadaje - zawsze będzie komuś przeszkadzał hałas - no chyba, że wyłączy się wiatrak...
Szkoda, że odroid XU4 nie oferuje jakiegoś pasywnego systemu chłodzenia...
A z doświadczenia napiszę tyle, że osobiście wolałbym wdrożyć NAS oparty na np. Synology - wydaje mi się, że takie rozwiązanie byłoby bardziej niezawodne...
Przecież można do kupić z pasywnym chłodzeniem:
https://www.pollin.de/p/odroid-xu4q-einplatinen-computer-samsung-exynos-5422-2-gb-2x-usb-3-0-810750
Mam Odroida-xu4 +Cloudshell tylko omv-***.img flashowany daje obraz na wyświetlaczu.Ale to da się zrobic instalując \'apt-get install odroid-cloudshell\' jako root w ubuntu i debianie czy kali. Ale co w openSuS ?
Trzeba na piechote twotzyc wyswietlanie LCD...
Co z tym czujnikiem podczerwieni - czy ktos cos wie ???
Dla mnie to nie tylko cudeńko z NAS ale 8 rdzeniowu komputerek !
Bomba !