Raspberry PI 2 otrzymuje eksperymentalne OpenGL 2.1
Społeczność Raspberry Pi doczekała się w końcu eksperymentalnej obsługi OpenGL 2.1 dla modelu Raspberry Pi 2. Jest to już druga platforma ARM, która obecnie wspiera ten standard. Po aktualizacji do najnowszej wersji systemu operacyjnego Raspbian, mamy możliwość włączenia sterownika GL bezpośrednio za pomocą programu raspi-conig.
raspi-config
Glxgears ze względu na synchronizację pionową raportuje tylko 60 klatek/s. Obsługa OpenGL 2.1 realizowana jest przez sterownik VideoCore4 Gallium3D bazujący na bibliotece Mesa 11.1.
Benchmark glmark2 również się uruchamia, ale na chwilę obecną nie jest w stanie ukończyć testów, kończąc działanie przepięknym segfaultem.
glmark2
glmark2
Próba uruchomienia Nexuiz również zakończyła nię niepowodzeniem, powodując wywrotkę całego systemu. Miejmy nadzieję, że w przeciągu kilku lub kilkunastu tygodni, OpenGL będzie w pełni stabilny i użyteczny.
Jestem bardzo ciekaw, jak będzie się zachowywał w "naturalnych" zastosowaniach.
Wpisy na podobny temat
- 15 Nov 2012 » Przymierzasz się do ODROID-X? Lepiej poczekaj! Hardware Android
- 14 Jul 2014 » Odświeżony RaspberryPI Model B+ za 35$ Raspberry Pi Hardware
- 04 Dec 2012 » Raspberry Pi w roli Media Center? Raspberry Pi Hardware Dystrybucje
Komentarze
Co może wnieść OpenGL dla zwykłego użytkownika w Malinie? Zaintalowałem ją jako komputer u rodziców, chodzi lepiej od 10-letniego PC, ale nadal przeciętnie. Mowa o przeglądarce internetowej + przeglądanie zdjęć i filmów z pendrive. Czy OpenGL wniesie większą szybkość do rysowania pulpitu i działania przeglądarki, czy poprawa będzie tylko w programach 3d?
Będziesz mógł odpalać soft, który wcześniej nie mogłeś odpalać. Malinka to sprzęt do prostych zastosowań, jak się chce coś wydajniejszego to się kupuje sprzęt wydajniejszy
Jedno pytanko. News jest z 2016. A na sieci całe mnóstwo postów o akceleracji video za pomocą OpenGla z 2013 roku. O co tu chodzi?
Jeśli włączenie obsługi OpenGla realizowanego przez hardware jest nowe a Glxgears działa słabo na software\'owej bibliotece OpenGL to dlaczego 3 lata temu programiści Ras_Pi ekscytowali się wspomaganiem wideo przez OpenGla.