NanoPi NEO - miniaturowy Allwinner H3 za bezcen
Tym razem na moje biurko trafiła bardzo mała płytka oparta o procesor Allwinner H3, a konkretniej mówiąc, NanoPi NEO od FriendlyARM. Ten maluszek o wymiarach zaledwie 4x4cm nie jest standardowym SBC do jakich zostaliśmy już przyzwyczajeni, bowiem nie znajdziemy tutaj zarówno wyjścia HDMI jak i złącz do podłączenia matryc LCD.
NanoPi NEO
NanoPi NEO znajdzie prędzej zastosowanie w innych dziedzinach, bliższych automatyce, robotyce, ogólnej elektronice, gdzie standardowe mikrokontrolery okażą się dla niewystarczające.
NanoPi NEO występuje w dwóch wariantach - pierwszy wyposażony w 256MB pamięci RAM, wyceniono na kwotę 8$, natomiast za drugą opcję z 512MB pamięci RAM przyjdzie nam zapłacić kwotę 10$.
Warto także zainwestować kolejne 3$ w aluminiowy radiator - jak pamiętamy, H3 lubią się odrobinę pocić. Swoją drogą to dość zabawne uczucie, gdy zwrócimy uwagę na fakt, że ten kawałek aluminium to prawie 40% ceny samej platformy.
Dedykowane chłodzenie dla NanoPi Neo
Co dokładnie oferuje NanoPi NEO?
- procesor Allwinner H3 (Quad-core Cortex-A7 1.2GHz)
- pamięć operacyjna 256MB / 512MB DDR3
- 1x port Ethernet 10/100M
- 1x port USB 2.0
- slot kart pamięci MicroSD,
- gniazdo MicroUSB do zasilania
- 4-pinowe złącze Debug Serial (UART)
- 24-pinowe złącze GPIO (I2C, UART, SPI, PWM, IO)
- 12-pinowe złącze GPIO (2x USB 2.0, IR, SPDIF, I2S)
- 5-pinowe złącze (mikrofon / lineout)
Jaki system operacyjny?
Producent oficjalnie wspiera dystrybucję Ubuntu Core, jednak możemy także skorzystać z nieoficjalnych obrazów przygotowanych przez użytkowników, a mianowicie FreeBSD oraz Android. Najciekawszą jednak opcją wydaje się być popularny na tym polu Armbian, który posiada całkiem niezłe wsparcie i pomoc dla użytkowników.
Należy jednak pamiętać, że Armbian pozwala na osiągnięcie częstotliwości taktowania zegara od 240MHz do 912MHz, podczas gdy pozostałe od 400MHz do pełnych 1200MHz. Ma to związek z problemem osiągania przez Allwinner H3 wysokich temperatur rdzeni i zbicia częstotliwości zegara poniżej 1000MHz (przy pasywnym chłodzeniu).
Po wgraniu systemu operacyjnego na kartę microSD i uruchomieniu systemu mamy dwie możliwości dostania się do terminala.
Pierwszy z nich to skorzystanie z gniazda Debug Serial poprzez podłączenie dowolnego konwertera USB-UART (np. z układem FTDI FT232) i komunikacji za pomocą dowolnego programu. W moim przypadku minicom. Należy pamiętać, aby wybrać odpowiedni poziom logiczny TTL, który wynosi 3.3V. Dodatkowo warto wyłączyć programową i sprzętową kontrolę przepływu w celu możliwości wykonywania poleceń. Zaletą tego rozwiązania jest podgląd w cały proces bootowania.
Komunikacja z NanoPi NEO za pomocą portu szeregowego UART
Drugim sposobem jest podłączenie kabla Ethernet i odczekania chwili, kiedy system pobierze ustawienia sieciowe z DHCP. NanoPi NEO znajdziemy wtedy w łatwy sposób wydając polecenie nmap, które zdradzi nam adres IP urządzenia z podanego zakresu.
- nmap -T5 -sP 10.42.0.0-255
Skanowanie sieci za pomocą nmap
Znając adres, możemy zalogować się za pomocą SSH
Temperatury
Jak wspomniałem wcześniej, Armbian posiada zmodyfikowaną tablicę taktowania procesora z zakresu od 240MHz do 912MHz, z kolei standardowe dystrybucje od 400MHz do 1200MHz. Wolniejsze taktowanie pozwala na zachowanie optymalnych temperatur na samym radiatorze z przedziału 40°C do 56°C, natomiast wyższe taktowanie od 52°C do ponad 75°C, gdzie następuje automatyczne spowolnienie rdzeni do 1000MHz. Należy zadać sobie pytanie, czy warto grzać tak bardzo dla niecałych 100MHz i chwilowych wartości szczytowych 1200MHz?
Widok kamery termowizyjnej pod pełnym obciążeniem 912MHz
Widok kamery termowizyjnej pod pełnym obciążeniem 912MHz
Wydajność
Podsumowanie
Na plus
- Bardzo dobry stosunek wydajności do ceny
- Miniaturowe rozmiary
- Bogate peryferia w swojej klasie
- Port Ethernet
- Wsparcie dystrybucji Armbian
- Relatywnie niski pobór energii (max. 5W)
Na minus
- Problemy z temperaturami przy standardoywm taktowaniu 1200MHz
- Mały wybór dystrybucji Linuksa
- Praktycznie zerowe wsparcie producenta
- Znikoma aktywność społeczności
Wpisy na podobny temat
- 08 Jan 2017 » NanoPI M3 - ośmiordzeniowec z układem Samsung S5P6818 Hardware
- 26 Jul 2014 » Nowy MarsBoard A20 z układem Allwinner A20 Hardware Dystrybucje Android
- 26 Mar 2014 » MarsBoard RK3066. Część 2: PicUntu Linux 0.9 RC2.2 Hardware Dystrybucje
Komentarze
Błąd " podłączenie kabala Ethernet "
Co ciekawe na uart u-boot podaje model: Orange pi one :D
Być może ma to związek z wgranym Armbianem
Przeciez jest jeszcze DietPI - użytkuje to na XU4.
Czy autor zna ten "software" ?
OrangePi Zero (na H2+) ma jeszcze lepszy stosunek cena/możliwości, nie grzeje się tak bardzo... ale jest nieco większe. Firmowy radiator NanoPi warto wymienić na mniejszy i wyższy ale stykający się bezpośrednio z ukłądem. Mozna też wymienić grubego termopada na płytki miedziane czy nawet stalowe nakrętki (+ pastę/klej z jednej strony i cięńszy termopad od strony ukłądu).
Dopisane na listę do upolowania :)
Nmap? auć. strzelasz z armaty do komara.
Po adresie (10.42.0.x) poznaję NetłorkMenadżera, wtedy wystarczy wyświetlić jakie adresy przydzielił użyty przez niego dnsmasq: \'cat /var/lib/misc/dnsmasq.leases\'.
Przy okazji polecam picocoma zamiast minicoma, łatwiej go ogarnąć na początek.
Cześć, jakoś tak wyszło z rozbiegu - dzięki za polcenie pico, sprawdzę sobie
Gdzie można odnaleźć dystrybucję Android pod Nano PI ?
Wie może ktoś jak w tym uruchomić złącze SPI?