SantyagoSantyago
Avatar

Witaj!
Blog archiwalny. Już niebawem nowy serwis!

YouTube RSS Facebook GitHub

Up Board bardzo dobrze poradził sobie zarówno pod Windowsem jak i Linuksem, zaskakując ciekawymi wynikami oraz możliwością wszechstronnego zastsowania. Dziś sprawdzimy go na zupełnie innym polu, a mianowicie w tematyce automatyki domowej w tworzeniu inteligentnego domu.

Dzięki uprzejmości firmy CSI otrzymałem również zestaw Smart Home Kit wyprodukowany przez firmę Eltako, wchodzącej w skład grupy EnOcean Alliance. Zestaw ten pozwala na rozpoczęcie przygody z projektowaniem i budowaniem własnej struktury inteligentnego domu.

Wszelkie urządzenia bazujące na technologii EnOcean charakteryzują się bardzo ciekawą cechą, która polega na tym, że moduły zasilają się same, wykorzystując dostępną energię ze swojego otoczenia (Energy Harvesting). W przypadku elementów mechanicznych jest to przyłożona do nich siła, natomiast czujniki pożytkują energię słoneczną lub cieplną.

Podłączenie FAM4PI z Up-Board

Reklama

W poprzednim wpisie sprawdzaliśmy jak Up Board działa pod kontrolą 64-bitowego systemu operacyjnego Windows 10. Dziś natomiast zobaczymy, czy Up Board wypadnie równie dobrze przy współpracy z systemami Linux.

Na chwilę obecną producent oferuje wsparcie dla systemu Ubuntu 14.04 (Trusty Tahr), Ubuntu 16.04 (Xenial Xerus) oraz udostępnia autorską dystrybucję ubilinux™, bazującą na Debian Jessie.

O ile ubilinux jest pełnym obrazem systemu operacyjnego gotowym do zainstalowania, to w przypadku rodziny Ubuntu przygotowano specjalne repozytorium z aktualizacją jądra Linux 4.4.0, pozwalającą na obsługę 40-pinowego portu rozszerzeń GPIO oraz dodatkowych podzespołów.

Warto wspomnieć, że wspierany jest również projekt Yocto w wersji 2.1, który pozwala na zbudowanie customowej dystrubucji za pomocą gotowego szablonu dla Up Board.

Witajcie po długiej, wakacyjnej przerwie. Mam nadzieję, że jesteście równie wypoczęci jak ja, aby spokojnie powrócić do swojego codziennego rytmu - nie tylko zawodowego :)

Dziś mam dla Was coś specjalnego, a mianowicie kolejny mini komputerek SBC, który otrzymałem od firmy Computer Systems For Industry z Krakowa.

Tym razem będzie to zupełnie coś innego niż to, do czego zdążyliście się już przyzwyczaić. Nie jest to kolejna platforma oparta o architekturę ARM, ale o x86_64 - poznajcie Up Board od Aaeon, firmy należącej do grupy ASUS.

Up Board

Orange Pi to kolejna marka, która stara się o swoje miejsce na rynku jednopłytkowych komputerków SBC. Tym razem mamy do czynienia nie z jednym, a kilkoma wariantami opartymi o czterordzeniowy procesor Allwinner H3 (ARM Cortex-A7) i nieco starszy już układ graficzny Mali 400 MP2. Płytki różnią się od siebie podstawowym wyposażeniem, za które przyjdzie nam zapłacić odpowiednio więcej.

Przyjrzyjmy się zatem następującym modelom:

Od lewej: Orange PI PC, Orange Pi Mini 2, Orange Pi 2, Orange Pi Plus

Odroid-C0 to kolejna platforma SBC od Hardkernel, która nawiązuje swoją nazwą do swojego bezpośredniego konkurenta Raspberry Pi Zero.

ODROID-C0

Przypomnijmy sobie specyfikację płytki. Odroid-C0 został wyposażony w czterordzeniowy układ Amlogic S805 ARM Cortex-A5, taktowany zegarem 1.5GHz oraz układ graficzny ARM Mali-450MP. Jest to więc ta sama jednostka, która napędza Odroida-C1. Identyczny jest również rozmiar pamięci operacyjnej RAM, która w obu przypadkach wynosi 1GB DDR3. Na płytce znajdziemy również gniazdo pamięci eMMC 4.5, gniazdo microSD UHS-1, gniazdo HDMI  oraz wbudowany zegar RTC ze złączem do podłączenia baterii podtrzymującej.