Drobne zmiany na blogu:
- Nowy dział Board, będący miejscem wymiany opinii i mam nadzieję ciekawych dyskusji,
- W profilu możliwość ustawienia sygnatury, widocznej na Boardzie,
- Możliwość wrzucania do komentarzy i Boarda linków do filmów YouTube i obrazów,
- Statystyki komentarzy, tematów i odpowiedzi na Boardzie,
- Odświeżony wygląd profilu użytkownika,
- Lista zarejestrowanych użytkowników,
Reklama
Malinowa chmurka na Raspberry Pi
Raspberry Pi ma ogromną liczbę zastosowań - od prostych serwerów druku, po centra multimedialne z funkcją Ambilight. Dzisiaj przekształcimy nasze "pi" w malinową chmurę z wykorzystaniem projektu ownCloud. Własna chmura jest znacznie ciekawszą formą dla osób, którym podoba się idea przetrzymywania danych w chmurze, ale nie mają zaufania do firm, które będą trzymać pieczę nad naszymi plikami.
Jest już dostępna piąta wersja aplikacji webowej ownCloud za pomocą której możemy stworzyć własną chmurę plików z możliwością zarządzania kalendarzem i kontaktów praktycznie z każdego miejsca, gdzie tylko dostępny jest Internet. W nowej wersji ownCloud 5 znajdziemy:
- Nowa szata graficzna
- Odzyskiwanie skasowanych plików
- Nowa wyszukiwarka
- Nowa galeria zdjęć
- Usprawnienia w kalendarzu i liście kontaktów
- Usprawnione zakładki
- Nowy system dokumentacji
- Usprawniony system cache
- Usprawniony system bezpieczeństwa
- Lepsze wersjonowanie plików
- Obsługa zewnętrznych magazynów danych: DropBox, Amazon S3, FTP, GoogleDrive,
- Wsparcie OCS REST API
- Ulepszone zarządzanie aplikacjami
Nową wersję ownCloud można pobrać z poniższego adresu:
http://download.owncloud.org/community/owncloud-5.0.0.tar.bz2
Kilka gorzkich słów
No więc tak - nie wiem kto robił, nie wiem kto to zatwierdzał, ale odnoszę wrażenie, że nie sprawdzono dokładnie co się wypuszcza. W przeglądarce Firefox 19 układ graficzny się trochę burzy i nie działa jak powinien, przestała działać biblioteka audio wywalając do logów problemy ze strumieniem oc://. Nowość jakim jest między innymi mapowanie Google Drive nie pozwala na wprowadzenie danych dostępowych. Żaden z tych problemów nie występuje w wersji 4.5.8.
Nową odsłone ownCloud nie można w ogóle klasyfikować jako wersję stabilną, a jedynie jako ciekawostkę.
Pokaz możliwości Plasma 2 / KDE Frameworks 5
Plasma jest jednym z kluczowych elementów środowiska graficznego KDE 4, odpowiedzialnym za wyświetlania pulpitu. Na chwilę obecną KDE 4 do działania wykorzystuje zestaw bibliotek Qt 4, gdzie od kilku ostatnich wydań sukcesywnie przepisywane są aplety plasmy z wykorzystaniem języka QML (Qt Quick).
Świat jednak nie stoi w miejscu i od dłuższego czasu dostępny jest już Qt 5 wraz z kolejna implementacją języka QML - Qt Quick 2. Nowa odsłona Qt Quick doczekała się wielu nowości, wśród których znalazła się możliwości wyświetlania scen za pomocą OpenGL:
Pełna implementacja możliwości języka QML / Qt 5 ma być wprowadzona do drugiej generacji interfejsu Plasma 2. Trudno przewidzieć, kiedy doczekamy się KDE potrafiącego w pełni wykorzystać możliwości Qt 5, jednak Sebastian Kügler zaprezentował mały przedsmak tego, czego możemy się spodziewać. Przedstawione przez niego demo opiera się o rozwojową wersję KDE Frameworks 5 zawierającego Plasma 2.
Qt Quick 2 / Qt 5
Plasma 2 - Alpha Shadow Demo
Ambilight i XBMC na Raspberry Pi
Ponieważ RaspberryPi sprawdza się bardzo dobrze jako domowe centrum rozrywki, grzechem byłoby nie wykorzystać go do jeszcze jednego celu - a mianowicie dynamicznego podświetlania telewizora, reagującego na aktualnie wyświetlany obraz. Efekt jaki chcemy uzyskać ma być niemal identyczny do technologii Ambilight znanej w telewizorach Philips.
W sieci można znaleźć dziesiątki rozwiązań w większości wykorzystujące platformę Arduino i bibliotekę Boblight. Rozwiązanie już sprawdzone, ale ma zasadniczą wadę, jaką jest konieczność posiadania płytki Arduino i połączenia jej komputerem za pomocą USB. Drugim dość istotnym problemem jest wtyczka do XBMC do obsługi Boblight, która wymaga do działania X11, a jak wiadomo multimedialne dystrybucje z XBMC na pokładzie wykorzystują do wyświetlania obrazu framebuffer.
I tak dochodzimy do sedna problemu. Jak zmusić do działania bibliotekę Boblight na XBMC pod "maliną" oraz jak wyeliminować w naszym łańcuchu pośredniczące Arduino?