NodeMCU v2 - idealna płytka dla IoT
NodeMCU v2 jest płytką, która wykorzystuje cieszący się zasłużoną sławą układ ESP8266. Jeśli przyjrzymy się mu bliżej zauważymy, że wykorzystuje on najnowszą jego wersję w postaci 22 pinowego moduł ESP12E z wbudowanym 32-bitowym układem RISC taktowanym zegarem 80MHz. W odróżnieniu od standardowej wersji ESP12 wyróżnia się 10 portami GPIO, 2 portami UART oraz jednym 10-bitowym wejściem ADC. Każdy z portów GPIO może być wykorzystany jako PWM, I2c, SPI lub 1-Wire. NodeMCU v2 który otrzymałem do testów dzięki uprzejmości sklepu elty.pl można kupić za cenę 60 zł.
Reklama
"Diody LED" zza żelaznej kurtyny... z luminoforem!
Oczywiście diody LED to nie są, ale dorwałem w moje łapy takie oto 8mm, rosyjskie żaróweczki TLZ-1-1:
Nie byłoby w nich nic ciekawego, gdyby nie to, że są to żarówki z powłoką luminoforu :) Wiedzieliście o takich? Bo ja nie. Można by rzec, że diody LED zza żelaznej kurtyny!
Mocowanie jest typu B9s, natomiast szklana część ma około 17mm długości. Napięcie zasilania wg. noty to 127V / 220V, zaś rozładowania 80V (Discharge sustaining voltage). Deklarowany pobór prądu na poziomie 1.3mA. Żaróweczki ślicznie świecą z napięciem stałym 170V i rezystorem 74kΩ.
Co tam tradycyjne nenówki do zagara NIXIE w formie sekundnika :) Luminoforze - przybywaj!
Kiedy zachodzi konieczność bezdotykowego pomiaru temperatury badanego obiektu, a nie mamy możliwości zamocowania odpowiedniego czujnika temperatury, z pomocą przyjdzie nam pirometr. Jednym z dostępnych tego typu modułów jest GY-906 wykorzystujący czujnik MLX90614ESF-BAA z oferty sklepu Kamami. Wykorzystany tutaj czujnik pozwoli nam zarówno na pomiar temperatury otoczenia jak i badanego obiektu. Pod względem budowy zawiera w sobie zintegrowany wzmacniacz o niskim poziomie szumów, procesor DSP oraz 17-bitowy przetwornik ADC.
MLX90614 jest dostępny w kilku wariantach, różniących się wartością napięcia zasilającego, zakresem pomiaru temperatury otoczenia oraz ogólnym przeznaczeniem.
W dzisiejszym zagadnieniu zabawimy się Greenpeace i zajmiemy się czystością oraz jakością powietrza, a dokładniej jego zanieczyszczeniem. Według Światowej Organizacji Zdrowia, najbardziej zagrożonymi pod tym względem są Państwa o agresywnym wzroście gospodarczym takie jak Indie, Chiny czy Pakistan. Podstawowym kryterium oceny jest średnia roczna ilość pyłu zawieszonego w powietrzu o wielkości większej niż 10μg/m3 (cząsteczki PM10). Dlaczego akurat 10μg? Naukowo udowodniono, że cząsteczki te mogą z łatwością przedostać się do płuc, a następnie do krwiobiegu stając się jedną z przyczyn chorób serca, astmy czy nawet raka płuc.
Według najnowszysch danych niechlubny prym pod tym względem wiodą: Pakistan (282μg), Afganistan (282μg) oraz Bahrajn (254μg). Polska znajduje się pod tym względem na 39 miejscu z wynikiem 39μg. Pozazdrościć możemy natomiast Islandii z wynikiem 9μg oraz Kanadzie z wynikiem 11μg.
Oczywiście wynik dla Polski jest uśredniony i zależy od danego regionu (dane z 2011 roku). Inowrocław może pochwalić się zanieczyszczeniami w postaci pyłu na poziomie 17μg, Gdynia na poziomie 18μg oraz Bydgoszcz na poziomie 19μg. Po drugiej stronie barykady znajdują się Sosnowiec :) z wynikiem 60μg, Rybinik i Kraków z wynikiem 59μg oraz Zabrze z wynikiem 56μg.
Do naszej eko-zabawy wykorzystamy Arduino oraz czujnik pyłu GP2Y1010AU0F.
Co powiecie na ODROIDa o mocy wersji XU3 i tańszego niż wersja XU3 Lite? Brzmi super?
Hardkernel zaprezentował właśnie nową odmianę swojego flagowego produktu, oznaczonego symbolem XU4. Za cenę zaledwie 74$ otrzmujemy sprzęt możliwościami zbliżony do wersji XU3, która wciąż wyceniona jest na kwotę 179$.
Nowy model to również ten sam procesor Exynos5422 oraz te same taktowanie rdzenia wynoszące 2GHz. Został wyposażony w dwa porty USB 3.0 i jeden port USB 2.0. Zrezygnowano natomiast z portu DisplayPort, pozostawiając jedynie złącze HDMI 1.4a. Dorzucono za to na osłodę dodatkowe, 12-pinowe złącze GPIO (GPIO/I2S/I2C) oraz 1Gbit port Ethernet.
Jest to tym samym najmniejszy członek rodziny XU posiadający wymiary 82x58mm, zajmując 28% mniejszą powierzchnię niż jego starsi bracia.
Tym razem postawiono na drobny lifting, obniżenie ceny i zachowanie programowej kompatybilności z poprzednikami.